Koncert w wykonaniu Les Femmes i Scholi Gregoriana Oliviensis.
Les Femmes to zespół muzyki klasycznej stworzony w 2011 r. w Gdańsku. Jest twórcą nowej formy: kolażu operowego - spektaklu muzycznego zbudowanego z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno – muzyczne. Cechą charakterystyczną grupy są niezwykle energetyczne przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie.
W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ok. 200 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Zespół współpracował m.in. z: Filharmonią im. Romualda Traugutta w Warszawie; Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Brał udział m.in. w Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Bydgoskim Festiwalu Operowym (Operowe Forum Młodych) czy Festiwalu Konfrontacji Sztuki Kobiecej w Słupsku.
Na stałe współpracuje z pianistami: Arkadiuszem Farkowskim, Sebastianem Godzińskim, Łukaszem Jankowskim oraz Anną Rocławską; z zespołem Almost Jazz Group, z Kwartetem Piotra Jamioła oraz z Orkiestrą Kameralną Św. Pawła.
Skład zespołu:
Natalia Krajewska-Kitowska - sopran
Joanna Sobowiec-Jamioł - sopran
Emilia Osowska - mezzosopran
Schola Gregoriana Oliviensis została powołana do życia w 2013 roku przez Jacka Bratke – organistę, badacza chorału cysterskiego. W skład tejże scholi wchodzą osoby świeckie i siostry z zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy. Swoją działalność rozpoczęli śpiewając podczas uroczystej Mszy świętej w kościele oo. Cystersów pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. I kontynuują ją biorąc udział w koncertach muzyki sakralnej, ubogacając uroczyste Msze święte i przygotowując liturgię godzin. Założeniem scholi jest wyszukiwanie z klasztorów cysterskich, archiwów i bibliotek starych ksiąg liturgicznych i przywracanie ich do życia. Śpiew wykonany jest w języku łacińskim.
Poprzez śpiew chcemy sięgać do tradycji cystersów i ich założeń w dziedzinie chorału.